Wyróżniony projekt

Wyróżniony projekt RabBit
RabBit jest silnikiem do gier który w założeniu ma spałniać moj...

Wyróżniony wpis

Wyróżniony wpis Dziewczyna na deszczu - wytrwałość
Kończę gdy się znudzę. A nudzę się szybko. Ta świadomo&...

Wyróżniony poradnik

Wyróżniony wpis Jak rozpocząć prywatną rozmowę na czacie
Witajcie w pierwszym, bardzo krótkim i szybkim poradniku.Po...

Schemat gry przeglądarkowej.

Logowanie
Napisano: 02 stycznia 2018 11:57

Witam ostatnio postanowiłem zgłębić co nieco tajników na temat pradawnego języka bogów jakim jest php oraz jego kompana Mysql. Posiłkując się filmikami z youtuba autorstwa pana Mirosława Zelent udało mi się co nieco doprowadzić boskiego światła do mego ciemnogrodu. Posiłkując się nagraniami udało mi się stworzyć prosty system logowania/ rejestracji. Po ukończeniu zadania i odnotowałem znaczący wzorst mojego expa oraz chęć dalszego niepohamowanego grindu. Zacząłem się zastanawiać:

  • Ej Marek, czy to nie aby pora aby wtrącić co nieco gamedevu?
  • Jak to tak? Przecież dopiero co zacząłem, i nie do końca kminię ten pradawny język.
  • Głupoty gadasz, pisząc grę przyswoisz sobie nowe informacje. Po za tym w razie czego masz wujka Google, czy braci z collapsed.
  • Nie jestem pewien czy to aby dobry pomysł, po za tym jest dużo spraw z którymi nie umiem sobie poradzić.
  • *drapie się po głowie* niby co? Napisz coś w podobie shakes & fidget, prosta mechanika, bez żadnego wyświetlania graczy na apie i tego typu bajerów. Masz już gotowy system rejestracji/ logowania, pobrać informacje z bazy też umiesz gdzie tu problem?! Dodać jakieś okienko na środku przeglądarki, umieścić w nim jakieś spoko grafiki, dodać kilka buttonów odpowiadających za jakieś wyprawy, szpital itd.... użyć funkcji time() do sprawdzania czasu... proste. Po za tym liznąłeś już javascript'u nie jest jakiś trudny.
  • tak, takie proste to powiedz mi gdzie te funkcje napisać, w czym? Dajmy na to te głupie misje funkcje powinny być napisane, w php po stronie servera (co mi się wydaje być poprawną opcją) czy w JS. Albo jak "wyodrębnić" gracza? (wiem mniej więcej na czym polega $_SESSION, i o tym że każdy użytkownik kożystający ze strony ma swój unikalny ... hmmm... "klucz" po którym strona wie że my to my a nie jakiś inny użytkownik) Ale nadal nie umiem wymyśleć jak zrobić np: statystyki, wydaje mi się iż przy wyjmowaniu z bazy danych można na bierząco tworzyć zmienne, tylko czy nie jest to aby ... hmmm.. dziwne? Dajmy na to w JS bym wyciągnął wszystkie potrzebne zmienne na początku: kod. Po za tym nie mam bladego pojęcia jak przypisać gracza do czegoś, dajmy na to do obiektu. Po czym wrzucić wszystkie obiekty do zmiennej globalnej np: Gracze. - pozwoliło by mi to wyciągać wybranego gracza i łatwo nim manipulować.(mam na myśli coś takiego) JavaScript
  • *myśli* Daje do myślenia...  to zapytaj tam tych twoich kolegów z collapsed, oni są dobre programisci. Jestem pewien że pomogą.

Pomocna również będzie podpowiedź jak rozgraniczyć rolę serwera oraz klienta. Wydaje mi się że wiem jak to zrobić i wszystko co sprawi iż gra będzie działała poprawnie trzymać po stronie serwera(php), a jakieś efekty, fajerwerki który nie mają wpływu na mechanikę rozgrywki, po stronie clienta (js). Test:

levelowanie, zadawanie obrażeń, odpoczynek, trening, wyprawy ...   - po stronie servera.

wyświetlanie mapy świata, pokazywanie obrażeń, rozmowy z npc ... - po stronie clienta.

Ogolnie rzecz biorąc liczę na jakiekolwiek pomocne/ luźne przemyślenia.Napisano: 02 stycznia 2018 14:52

Oh, trudno będzie odpowiedzieć na takie pytanie. Postaram się jako tako skomentować twoje wypunktowane "myśli", może to w jakimś stopniu Ci pomoże.

Ej Marek, czy to nie aby pora aby wtrącić co nieco gamedevu?

Cóż, szczerze powiedziawszy to... nie. Znajomość języka nie powoduje tego, że zrobimy dobrą gre. Zaprogramowanie gry to jedna sprawa, inna to stworzenie tej gry na papierze. Jak ona ma działać, dlaczego ludzie mieliby w nią grać, czym zachęce ludzi do niej i co zrobię aby po 5 minutach nie zrezygnowali z niej. To są tylko podstawowe zagadnienia na które trzeba mieć szybko plan.
Znając jakiś język który umożliwi Ci stworzenie gry nie oznacza że powinno tworzyć się już grę. Do stworzenia gry potrzeba stworzyć (i przemyśleć) wiele elementów, które z programowaniem nie mają za dużo wspólnego. A nawet jak już przemyślisz, oprócz znajomości języka musisz mieć opanowane w miare logiczne myślenie, znajomość silników gry, bibliotek które mogą być przydatne. 
Nie chce Cię zniechęcać, ale według mnie to tak wygląda. Oczywiście, możesz tworzyć gry żeby nabrać wprawy - powiedzmy że tylko dla twoich znajomych który dawaliby Ci feedback to jest w tej grze dobre, a co nie. To będzie dobry sposób na naukę, o ile nie rzucisz się na głęboką wodę i będziesz chciał od razu publikować gry i oczekiwać że cały świat będzie w nią grał.

Jak to tak? Przecież dopiero co zacząłem, i nie do końca kminię ten pradawny język.

No właśnie. Otóż jedną z największych bolączek php to jest to że wiele osób zna ten język, ale niewielu z nich jest programistami php. Ja myślę że to właśnie dlatego obecnie PHP nie jest zbyt dobrze kojarzony. Bardzo łatwo nauczyć się jest podstaw PHP, dlatego dużo, dużo osób w nim sobie kodzi. Jednak wykorzystać zaawanswoane funkcjonalności, tworzyć ze standardami przemyślane kody które będą optymalne, szybkie i bezpieczne. Każdy jeden pierdoła potrafi napisać skrypty logowania i rejestracji php po godzinie, dwóch nauki - nie każdy potrafi to zrobić bezpiecznie. PHP oferuje dużo większy zasób funkcjonalności o których 90% "koderów" php nie ma najmniejszego pojęcia. Tutaj już chociażby kłaniają się wzorce projektowe, czyli same podstawy. Podstawowy programista nie ma nawet pojęcia o nich, a zaawansowany nawet często nie pamięta że z nich korzysta, bo robił już to tyle razy że to po prostu dla niego oczywiste. Potem jest OOP - niby początkujący myślą że potrafią stworzyć klasy i przypisać obiekty do zmiennych i od razu - "hura, potrafię w php!" A to jest jednak troszkę szersza meteodyka do zrozumienia. Nawet nie chcę wspominać o bezpiecznym i wydajnym korzystaniu z bazy danych. Dla początkującego programisty pojęcie "relacyjnej bazy danych" to często abstrakcja, a to przecież podstawa. 

Głupoty gadasz, pisząc grę przyswoisz sobie nowe informacje. Po za tym w razie czego masz wujka Google, czy braci z collapsed.

To prawda. jednak jak wspomniałem - jeżeli rzucisz się od razu na głęboką wodę to utoniesz szybko i spektakularnie.

Nie jestem pewien czy to aby dobry pomysł, po za tym jest dużo spraw z którymi nie umiem sobie poradzić.

No właśnie, przede wszystkim ta druga część zdania już powinna być alarmująca. Tak jak wspomniałem, każdy pierdoła potrafi pisać w php, nie każdy potrafi dobrze pisać. Owszem, praktyka czyni mistrza, ale jednak ten podstawowy zasób wiedzy trzeba mieć już na samym początku (OOP, wzorce projektowe, relacyjne bazy danych itp.) Bez tego ani rusz.

*drapie się po głowie* niby co? Napisz coś w podobie shakes & fidget, prosta mechanika, bez żadnego wyświetlania graczy na apie i tego typu bajerów. Masz już gotowy system rejestracji/ logowania, pobrać informacje z bazy też umiesz gdzie tu problem?! Dodać jakieś okienko na środku przeglądarki, umieścić w nim jakieś spoko grafiki, dodać kilka buttonów odpowiadających za jakieś wyprawy, szpital itd.... użyć funkcji time() do sprawdzania czasu... proste. Po za tym liznąłeś już javascript'u nie jest jakiś trudny.

Tutaj już któryś raz mogę powtórzyć to samo. Znajomość kilku podstawowych funkcji nie czyni z Ciebie programisty. Wiesz, ja na prawdę nie chcę Cię tutaj obrażać, zniechęcać, tylko chcę zmotywować - bo już wielu było przed tobą takich którzy miśleli że mogą sobie napisać gry bo znają cośtam z języka. Włącznie ze mną. A to, jak bardzo się myliłem wtedy to wstyd nawet się przyznać. Po kilku latach praktyki w PHP ja jeszcze wiem że mogę ten język "ogarnąć" bardziej, pomimo że wiem niemało. Tak jak już wspomniałem - to bolączka PHP - ludzie którzy znają podstawy chwalą się bardzo dobrą znajomością PHP, potem wychodzą kwiatki z tego i wystawiają bardzo zły wizerunek zarówno programistom PHP jak i samemu językowi. Nie twierdzę że PHP to najwspanialszy język na świecie, nie. Daleko mu do tego. Ale myślę że ma troche gorszą renomę niż na to zasługuje, właśnie za sprawą amatorów podających się za wspaniałych programistów.

tak, takie proste to powiedz mi gdzie te funkcje napisać, w czym? Dajmy na to te głupie misje funkcje powinny być napisane, w php po stronie servera (co mi się wydaje być poprawną opcją) czy w JS. Albo jak "wyodrębnić" gracza? (wiem mniej więcej na czym polega $_SESSION, i o tym że każdy użytkownik kożystający ze strony ma swój unikalny ... hmmm... "klucz" po którym strona wie że my to my a nie jakiś inny użytkownik) Ale nadal nie umiem wymyśleć jak zrobić np: statystyki, wydaje mi się iż przy wyjmowaniu z bazy danych można na bierząco tworzyć zmienne, tylko czy nie jest to aby ... hmmm.. dziwne? Dajmy na to w JS bym wyciągnął wszystkie potrzebne zmienne na początku: kod. Po za tym nie mam bladego pojęcia jak przypisać gracza do czegoś, dajmy na to do obiektu. Po czym wrzucić wszystkie obiekty do zmiennej globalnej np: Gracze. - pozwoliło by mi to wyciągać wybranego gracza i łatwo nim manipulować.(mam na myśli coś takiego) JavaScript

Widzisz, tutaj sam sobie odpowiadasz na pytanie czy jesteś w stanie napisać grę. Nie masz jeszcze pojęcia na temat podsawowych funkcjonalności zarówno php jak i struktury silników gier. Jasne, z każdą kolejną grą, kolejnym projektem będziesz się rozwijać, więc zachęcam aby kodzić sobie te projekty po mału. Ale nie oczekuj że twoja pierwsza, druga, czy nawet dziesiąta gra się przyjmie i będzie przekozacka. Do sukcesu długa droga, potrzeba cierpliwości i samozaparcia. 

*myśli* Daje do myślenia...  to zapytaj tam tych twoich kolegów z collapsed, oni są dobre programisci. Jestem pewien że pomogą.

"Oni są dobre programiści" - hehehe... to ja może nie powinienem w takim razie odpowiadać na to pytanie. :D

Pomocna również będzie podpowiedź jak rozgraniczyć rolę serwera oraz klienta. Wydaje mi się że wiem jak to zrobić i wszystko co sprawi iż gra będzie działała poprawnie trzymać po stronie serwera(php), a jakieś efekty, fajerwerki który nie mają wpływu na mechanikę rozgrywki, po stronie clienta (js). Test:
levelowanie, zadawanie obrażeń, odpoczynek, trening, wyprawy ...   - po stronie servera.
wyświetlanie mapy świata, pokazywanie obrażeń, rozmowy z npc ... - po stronie clienta.

Tutaj w sumie nie wiem co Ci napisać, bo żadnego pytania nie było. Jakbyś to rozwinął, to może bym mógł coś poradzić.


Mam nadzieję że nie odbierzesz mojego negatywnego podejścia jako obrazę, ale raczej jako motywację, Życzę Ci powodzenia i pamiętaj że zawsze tutaj służymy pomocą.


EDIT:

Gdy już się zapoznasz się z PHP polecam wtedy zapoznanie się z frameworkami - w php istnieje ich wiele: LaravelSymfonySlimYiiZend. One pomogą CI zrozumieć i utrwalić MVC które w projektach webowych jest wręcz standardem.


Napisano: 02 stycznia 2018 20:23

Spodziewałem się tego że odpiszesz, dzięki. Oraz nie nie obrażam się za konstruktywną krytykę/ opinię, a w ręcz przeciwnie. Lepiej jest poznać czyjeś zdanie, spojżeć na jakiś "problem" z innego punktu widzenia, zwłaszcze jeżeli ktoś ma masę doświadczenia, w danej dziedzinie. Mam kolejne zapytanie czy django i python są jakąś alternatywą dla php? Bo szczeże powiedziawszy mam dostęp do obszernego kursu na udemy, kursu który jakoś tak urwałem w połowie niewiedząc dlaczego.


Napisano: 02 stycznia 2018 20:30

Owszem, są. Nie będę tutaj wymieniał różnic między PHP a Pythonem, znajdziesz sobie to spokojnie w googlach. Ale faktycznie warto przemyśleć w co chcesz zainwestować swój czas, który język bardziej Ci podejdzie. Skoro masz dostęp do dobrego kursu za małą cenę to warto poświęcić te pare złotych zdecydowanie. 


Napisano: 02 stycznia 2018 22:10

Python w odróżnieniu od php ma debug :D... No i znacznie więcej zastosowań niż strony i lepiej płatne oferty pracy.

Napisano: 02 stycznia 2018 22:14
PHP ma debiga... :D
Napisano: 02 stycznia 2018 22:14
echo "DUPA"; die; xD
Awatar użytkownika

Nix

Napisano: 02 stycznia 2018 22:17
Myślałem, że chociaż var_dumpa dasz :D
avatar
Liczba projektów:
Liczba wpisów na blogu: